Tworząc projekt budowy domu, należy uwzględnić wiele czynników. Nie należy zapominać również o uwzględnieniu na etapie projektowania domu, możliwość zamontowania w przyszłości paneli fotowoltaicznych. Jeśli zadbamy o kilka szczegółów, będą one pracowały wydajnie i długo, co znacznie obniży nasze koszty za prąd, a inwestycja zwróci się już po kilku latach.

Dom z fotowoltaiką – jaka powinna być działka i ustawienie domu?

Kupując działkę, powinniśmy wybrać taką, która jest dobrze nasłoneczniona. Jeśli na działce znajdują się elementy zacieniające, takie jak wysokie drzewa, czy inne budynki pamiętajmy, aby nasz dom nie stał w miejscu zacienienia. Dobrze, jeśli panele fotowoltaiczne zamieszczone są pod odpowiednim kątem, wówczas są one optymalnie wykorzystywane przez cały rok. Naturalny spadek dachu jest dobrym rozwiązaniem, dlatego należy go uwzględnić na etapie projektowania domu.

Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe , co zwiększa ich wydajność. Najgorszym rozwiązaniem jest umieszczanie paneli fotowoltaicznych na północ, bo może się okazać, że będą niedostatecznie nasłonecznione, co spowoduje ich bardzo niską wydajność. Uwzględnienie tego, w którą stronę świata będzie skierowany dach, zapewni nam dobrą pracę paneli. Kolejnym czynnikiem mogącym zaburzyć pracę naszych paneli słonecznych są różnego rodzaju pyły i dym . Warto zadbać o to, by miejsce, w którym planujemy postawić dom, nie znajdowało się w pobliżu dużych źródeł pyłu.

Budowa domu jednorodzinnego pod panele fotowoltaiczne

Dom jednorodzinny z fotowoltaiką – projekt konstrukcji domu

Skomplikowane dachy, z różnego rodzaju spadkami i elementami dodatkowymi mogą utrudniać prawidłowe założenie paneli fotowoltaicznych. Jeszcze przed budową domu warto wyliczyć, jaka jest nam potrzebna powierzchnia dachu nadającego się do montowania paneli, by w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd dla całej rodziny. Można przeanalizować aktualne rachunki za prąd i na tej podstawie wyliczyć powierzchnię paneli, jaka będzie nam potrzebna. Następnie należy również uwzględnić ich masę. Jeden panel waży około dwudziestu kilogramów.

Dach powinien być przystosowany, do utrzymania dodatkowego ciężaru oraz posiadać odpowiednią konstrukcję. Warto, by krokwie, do których będą przywiercane elementy instalacji paneli fotowoltaicznych, były odpowiednio rozmieszczone. Dzięki temu cała konstrukcja, na której znajdują się panele solarne, będzie dużo łatwiejsza do zamontowania.

Jak można przygotować instalację elektryczną na panele fotowoltaiczne?

Nawet jeśli nie planujemy od razu montować instalacji fotowoltaicznej, warto przygotować odpowiednie okablowanie, by w późniejszym czasie uniknąć niszczenia ścian i przewiercania się przez stropy. Koszta takiej instalacji jest niewielki, a w każdym momencie, gdy zdecydujemy się zamontować panele słoneczne, możemy ją wykorzystać.

Aby dostosować instalację elektryczną, należy zadbać o to, by rozdzielnica elektryczna miała dodatkową przestrzeń, która posłuży do montażu zabezpieczeń AC i nadmiarowo prądowych.
Miejsce zamontowania paneli fotowoltaicznych powinno być tak rozplanowane, by nie znajdowało się dalej, niż dziesięć metrów od naszej domowej rozdzielnicy elektrycznej. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy zamontować drugą skrzynkę umożliwiającą zabezpieczenie przepięciowe DC, która zamontowana jest jak najbliżej fotowoltaicznych modułów.
Należy zadbać o odpowiednie orurowanie przewodów łączących zabezpieczenia DC z panelami fotowoltaicznymi.
Dostęp do złącza uziemienia powinien być ułatwiony. Najlepiej, jeśli znajduje się on blisko inwertera lub w rozdzielnicy.

Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju prace instalacyjne i przygotowanie instalacji elektrycznej pod fotowoltaikę powinno być wykonywane przez specjalistów zajmujących się montażem paneli słonecznych na co dzień. Zwykły elektryk oczywiście również może poradzić sobie ze zrobieniem takiej instalacji, jednak powinien się przynajmniej skonsultować, gdyż jeśli popełnimy błąd w wyliczeniach, wszelkie późniejsze zmiany niepotrzebnie obciążą nasz budżet.

Na szczęście montowanie paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Sprzyjają temu niezwykle korzystne dofinansowania od państwa, ekologiczny styl życia i chęć zaoszczędzenia pieniędzy wydawanych na rachunki za prąd. Warto pamiętać, by zadbać o odpowiednie zaprojektowanie domu uwzględniające zamontowanie paneli słonecznych. Dzięki temu możemy się cieszyć darmową energią elektryczną przez parędziesiąt lat, a montaż paneli solarnych przebiegnie sprawnie i szybko.