Potencjał tkwiący w fotowoltaice to szereg korzyści dla klientów indywidualnych, firm i instytucji oraz gospodarstw rolnych. Niestety, przeszkodą dla wielu zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, są wysokie koszty początkowe inwestycji. Na szczęście, z pomocą inwestorom przychodzą specjalne programy dofinansowania fotowoltaiki, prowadzone na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Dzięki nim, możliwa jest znaczna redukcja poniesionych kosztów.

Dofinansowanie na fotowoltaikę – wsparcie dla inwestorów

Pomimo znacznych kosztów, jakie wiążą się z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych, jest to korzystne rozwiązanie – nie tylko dla portfela inwestora, ale również dla środowiska. Uruchomione w ostatnich latach programy dotacji na fotowoltaikę stanowią nieocenioną pomoc w sfinansowaniu kosztownego przedsięwzięcia. W zależności od programu, dofinansowanie może zostać udzielone na: wykonanie projektu instalacji fotowoltaicznej, zakup modułów, montaż, zakup licznika energii oraz na budowę magazynu do przechowywania nadwyżki energii elektrycznej.

Dofinansowania do fotowoltaiki – dla kogo?

O dotację na fotowoltaikę mogą się starać:

  • osoby fizyczne,
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • właściciele gospodarstw rolnych.

Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?

Procedura ubiegania się o dofinansowanie na fotowoltaikę sprowadza się zwykle do wypełnienia stosownego formularza i dostarczania wymaganych dokumentów. Należą do nich:

  • projekt instalacji fotowoltaicznej,
  • certyfikat,
  • poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W projekcie instalacji fotowoltaicznej powinny się znaleźć się:

  • schemat instalacji,
  • opis instalacji wraz z parametrami technicznymi urządzeń – moc, sprawność, uzysk,
  • kosztorys,
  • licznik wytworzonej energii elektrycznej,
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe, przepięciowe i odgromowe systemu
  • informacje o oczekiwanym efekcie ekologicznym.

Uwaga! Projekt instalacji musi zostać wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Dofinansowanie na fotowoltaikę – skąd pozyskać środki?

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, które instytucje prowadzą aktualnie programy dofinansowania na fotowoltaikę i jeśli tak, to w jakim zakresie. Pomocy szukać warto przede wszystkim w urzędzie miasta lub gminy. Jeżeli jednak gmina nie prowadzi lub nie ma informacji na temat dostępnych dofinansowań, powinniśmy udać się do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Każde województwo przyjęło swój sposób i wysokość dofinansowania do OZE. Dla przykładu, województwie mazowieckim, zainteresowane osoby mogą starać się o dotację ze środków miasta. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 40% kosztów całkowitych inwestycji.

Pozostałe programy, w ramach których przyznawane są dotacje na fotowoltaikę to: Regionalne Programy Operacyjne, Program Bocian i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Czyste Powietrze, a także ulga termomodernizacyjna.

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania na instalację fotowoltaiczną

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej to doskonały sposób na obniżenie kosztów całej inwestycji. Jako godna zaufania firma, świadcząca kompleksowe usługi, naszym klientom oferujemy pomoc w pozyskaniu dodatkowych środków na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego. Stale monitorujemy aktualne możliwości dofinansowania w ramach projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W Sun Energy Solutions pomagamy klientom odnaleźć się w gąszczu możliwości uzyskania dofinansowań z różnych programów. Zadzwoń do nas i zapytaj o możliwość dofinansowania do fotowoltaiki w Twojej okolicy. Wszystkie formalności zostaw ekspertom z Sun Energy Solutions. Jeśli chcesz przeczytać więcej zapraszamy na naszą stronę – fotowoltaika dofinansowania.