Coraz więcej firm na świecie pokrywa swoje zapotrzebowanie energetyczne ze źródeł odnawialnych. Choć trend ten dopiero raczkuje w Polsce, a niewielka wiedza na temat fotowoltaiki i obawa przed wysokimi kosztami zniechęca potencjalnych użytkowników, to już dziś przedsiębiorcy przekonują się o korzyściach, jakie może przynieść im inwestycja w panele fotowoltaiczne. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kluczowym zaletom fotowoltaiki dla firm!

Instalacja fotowoltaiczna dla Twojej firmy

Instalacja fotowoltaiczna zamienia energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Inwestycja w fotowoltaikę, jako skuteczny sposób na obniżenie wysokości rachunków za prąd, cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm z wielu branż. Nie bez powodu – koszty energii stanowią znaczną część wszystkich wydatków ponoszonych przez firmy. Doskonałym przykładem przedsiębiorstwa, które chętnie inwestuje środki w energię słoneczną jest szwedzki gigant, IKEA. Wbrew pozorom, instalacja fotowoltaiczna nie jest zarezerwowana jedynie dla dużych i prężenie działających firm – z powodzeniem postawić mogą na nią również małe i średnie przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika dla firmy i przedsiębiorstwa – korzyści

  1. Obniżenie wydatków na energię elektryczną

Zmniejszenie wysokości rachunków za prąd to najważniejsza, choć nie jedyna korzyść płynąca z produkcji darmowej energii z promieniowania słonecznego. Systemy fotowoltaiczne, umożliwiające częściowe lub całkowite pokrycie energetycznego zapotrzebowania zakładu, mogą generować znaczne oszczędności w zakresie zużycia prądu. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku tych firm, których działalność koncentruje się w godzinach między 7:00 a 18:00, czyli wtedy, gdy panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne.

2. Uzyskanie niezależności energetycznej

Firmy, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, stają się w dużym stopniu niezależne od energii dostarczanej z sieci. Możliwość wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji energii na własne potrzeby jest przydatne zwłaszcza w okresach upałów, kiedy to sieci energetyczne są silnie obciążone a na zakłady przemysłowe nakładany jest obowiązek ograniczenia poboru energii. Wyłącznie urządzeń generuje w wielu przedsiębiorstwa znaczne straty. 

3. Możliwość magazynowania nadwyżek energii

Bieżące wykorzystanie wyprodukowanej z promieniowania słonecznego energii elektrycznej, to nie jedyne wyjście. Przedsiębiorstwa, które wygenerują nadwyżkę energii mogą ją magazynować, do czego służą akumulatory i baterie fotowoltaiczne. Można również magazynować energię u operatora przez pewien okres. Istnieje również możliwość odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do regionalnego dostawcy.

4. Poprawa wizerunku firmy

Inwestycja w OZE stanowi też element budowania pozytywnego wizerunku firmy. Przedsiębiorstwa produkujące zieloną energię postrzegane są jako odpowiedzialne ekologiczne, co podnosi ich prestiż w oczach klientów. Dla wielu klientów, poszanowanie środowiska i korzystanie z nowoczesnych technologii stanowi wyznacznik przy wyborze firmy.

  5. Zagospodarowanie wolnej przestrzeni

Zakłady produkcyjne i usługowe z wielu gałęzi gospodarki dysponują często nieużytkowanymi gruntami i dachami o dużej powierzchni. Instalacja fotowoltaiczna pozwala w łatwy sposób zagospodarować wcześniejsze nieużytki do produkcji darmowej energii elektrycznej. Inną możliwością jest dzierżawa powierzchni pod budowę instalacji.

Podsumowując, fotowoltaika dla firm to szansa na uzyskanie energetycznej niezależności i ograniczenie wydatków na energię. Oprócz korzyści finansowych, przedsiębiorstwa budują również swój pozytywny wizerunek i wykorzystują wolne przestrzenie przynależne do zakładów produkcyjnych. Nie bez znaczenia jest niezawodność modułów fotowoltaicznych, objętych 25-letnią gwarancją wydajności, ich bezobsługowe działanie oraz niskie koszty eksploatacji.

Projektujemy, montujemy i serwisujemy instalacje fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach z różnych branż. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje lub przeczytaj więcej na naszej stronie fotowoltaika dla firm!