Nie od dziś wiadomo, że rachunki za energię elektryczną są bardzo wysokie. Niestety z roku na rok dochodzi do podwyżek. Znaczące zużycie energii dodatkowo generuje większe zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Stąd warto jest zainteresować się odnawialnymi źródłami energii, które są korzystne nie tylko dla środowiska, ale również domowego budżetu.

Fotowoltaika – poznaj najważniejsze informacje

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym jest właściwie fotowoltaika. Otóż w tym przypadku energia elektryczna, czyli wytwarzanie prądu elektrycznego możliwe jest dzięki promieniom słonecznym, przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Oczywiście na samym początku należy pamiętać o właściwym doborze mocy systemu solarnego. Warto wiedzieć, że tym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Inwestycja w panele fotowoltaiczne bardzo szybko się zwraca, nawet w przeciągu 3-4 lat, a dodatkowo można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z wielu programów dotyczących ochrony środowiska, m.in. z rządowego programu „Mój Prąd”, dzięki któremu można otrzymać nawet 5,000 zł dotacji. Nie trzeba również obawiać się o trwałość instalacji fotowoltaicznej, gdyż panele słoneczne są odporne na anomalia pogodowe, grad, deszcz, a także śnieg, a jednocześnie nie zaburzają estetyki samego budynku. Obecnie na tynku dostępne są panele „full black”, które idealnie komponują się z nowoczesnymi dachami, gdyż jak sama nazwa wskazuje są całe czarne. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezgłośnie, dzięki czemu fotowoltaika doskonale sprawdza się nawet w zabudowie szeregowej. Na uwagę zasługuje także łatwy i szybki montaż, który nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wszystkie zalety fotowoltaiki

Z roku na rok ceny prądu wzrastają o kilka procent, co w skali roku powoduje solidne podwyżki. Jednak wybierając fotowoltaikę nie trzeba się tego obawiać, gdyż niezależność od podwyżek ceny prądu szacuje się na okres co najmniej 25 lat. Jednocześnie od 2019 roku istnieje możliwość odliczenia od podatku instalacji fotowoltaicznej. Warto również zauważyć, że nieruchomości z zainstalowanymi panelami uznawane są za nowocześniejsze, zatem podnosi się ich wartość rynkowa. Ponadto instalacje fotowoltaiczne są doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za energię w przypadku gospodarstw agroturystycznych, a także rolniczych. Wszędzie tam, gdzie zużycie prądu jest zdecydowanie wyższe niż w przeciętnym gospodarstwie takie rozwiązanie jest wręcz niezbędne. Dzięki temu ma się choćby stały dostęp do ciepłej wody użytkowej, przez co nie trzeba korzystać z drogich w eksploatacji elektrycznych podgrzewaczy wody. Można zdecydować się na ogrzewanie domu prądem i jednocześnie nie ponosić z tego tytułu horrendalnych kosztów. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, jeśli podłączenie instalacji gazowej generowałoby wysokie koszty. Oczywiście tutaj należy pamiętać o ustaleniu optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej, gdyż poza zapotrzebowaniem na energię elektryczną w gospodarstwie domowym, konieczne jest także uwzględnienie energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Taka inwestycja może być bardzo opłacalna. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o zabezpieczeniu pomieszczeń przed stratami ciepła. Zatem najlepiej dobrze ocieplić ściany domu. Należy także pamiętać o doborze odpowiednich okien. Sprawdzą się modele trzyszybowe.

Fotowoltaika – zalety posiadania paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne w trakcie pracy nie emitują CO2 do atmosfery, zatem nie przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Ponadto żadne inne szkodliwe związki nie są emitowane. Przy eksploatacji wykorzystywana jest technologia półprzewodnikowa, nie ma elementów ruchomych, a system jest prosty i niemal bezobsługowy. Ponieważ panele fotowoltaiczne produkują energię w godzinach szczytowych, to integracja z systemem energetycznym w znaczącym stopniu odciąża elektrownie. Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że panele fotowoltaiczne nie działają jedynie w słoneczne dni, gdyż poza promieniami, które padają na nie bezpośrednio przetwarzają również promieniowanie odbite i rozproszone. Odpowiednie zwymiarowanie całej instalacji pozwoli na obniżenie kosztów za energię elektryczną niemal do zera. Konieczne będą jedynie opłaty abonamentowe.

Niewątpliwie z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii, tym bardziej, że są one bardzo opłacalne. Bardzo często można wyprodukować nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku warto zdecydować się na sprzedaż energii. Oczywiście tutaj należy dostosować się do ustawy OZE. Można sprzedać energię do zakładu energetycznego i tutaj cena odkupu nadwyżek jest bardzo korzystna. Jeszcze kilka lat temu zakład energetyczny uzależniał cenę odkupu od wielkości przeprowadzanej inwestycji. Aktualnie cena jest stała przez okres 15 lat. Nadwyżki mogą być także przechowywane przez zakład energetyczny i udostępniane prosumentowi w następnych latach, co znacząco obniża rachunki, a wręcz sprawia, że ponosi się tylko koszty abonamentowe. Ilość energii oddawanej do sieci zliczana jest przez specjalny licznik i na tej podstawie dochodzi do odliczeń. Właściciele instalacji do 10 kWp mogą odebrać z sieci publicznej 80% oddanej energii. Z kolei właściciele instalacji o mocy powyżej 10 kWp do 40 kWp – do 70%. Najbardziej korzystna jest budowa instalacji fotowoltaicznej, która dostosowana jest do potrzeb danego gospodarstwa.

Wygoda użytkowania instalacji fotowoltaicznej

Warto wiedzieć, że żywotność paneli szacuje się na okres od 25-30 lat, zatem jest stosunkowo długi, a przy tym nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie, np. przez wyładowania atmosferyczne, czy konieczność modernizacji. Najważniejszą zaletą dla każdego gospodarstwa jest niewątpliwie niezależność energetyczna. Ponadto systemy fotowoltaiczne mogą być montowane w każdych warunkach, wystarczy tylko spełnić wymóg swobodnego dostępu do promieni słonecznych. Moduły można instalować na dachach płaskich, skośnych, gruncie, a także elewacji. Jeżeli panele są montowane na gruncie należy pamiętać, aby trawa była skoszona i nie zasłaniała instalacji.

Jest wiele zalet instalacji fotowoltaicznych nie tylko dla przedsiębiorców, ale również zwykłych gospodarstw domowych. W sytuacji, kiedy energia coraz bardziej drożeje inwestycja w panele fotowoltaiczne wydaje się być koniecznością. Dzięki temu można zaoszczędzić, jak również zadbać o środowisko, co również nie jest bez znaczenia.