We współczesnych czasach widok paneli fotowoltaicznych na dachach poszczególnych budynków nikogo już nie wprawia w zdziwienie, bowiem inwestycja w energię uzyskaną z promieni słonecznych jest coraz bardziej popularna. Panele fotowoltaiczne można dziś spotkać nie tylko na dachach wielu domów prywatnych, lecz także wielu firm. Osoby, które to przymierzają się do tego typu inwestycji bardzo często poszukują istotnych informacji na temat kosztów. Ile zatem kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Z roku na rok coraz więcej osób inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. I nic w tym dziwnego, gdyż produkowanie energii elektrycznej pochodzącej ze słońca to bardzo prosty oraz niezwykle skuteczny sposób na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Inwestycja w fotowoltaikę daje możliwość częściowego uniezależnienia się od nieustannego wzrostu cen za energię elektryczną. A jest to możliwe dlatego, że urządzenia fotowoltaiczne zawsze w pierwszej kolejności wykorzystują prąd wyprodukowany przez mikro – elektrownię, a dopiero później w przypadku jego niewystarczającej ilości są zasilane z sieci energetycznej.

Natomiast jeśli chodzi o obsługę instalacji fotowoltaicznej to nie wymaga ona od użytkownika zbyt dużego wysiłku, gdyż produkcja energii pochodzącej ze słońca oraz jej przesył są odpowiednio zautomatyzowane.

Z kolei dzięki wysokiej jakości materiałom, każdy inwestor może być spokojny o stan modułów oraz ich prawidłowe działanie. Dziś większość producenci foto – ogniw zapewnia, że po około dziesięciu – dwunastu latach osiągają one dziewięćdziesiąt procent posiadanej mocy znamionowej, przy której to nadal działają sprawnie.

I co najważniejsze korzystanie z energii pochodzącej z promienni słonecznych jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym, bowiem nie emituje ona szkodliwego dla zdrowia oraz środowiska dwutlenku węgla oraz pozostałych substancji i pyłów. Instalacja fotowoltaiczna stanowi zatem jedną z najczystszych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest zależny od wielu istotnych czynników. Warto pamiętać o tym, że ostateczny koszt każdej instalacji fotowoltaicznej w ogromnej mierze jest zależny od mocy instalacji, z której to mają być zasilane domowe odbiorniki energii.

Zazwyczaj bywa tak, że w większości jednorodzinnych gospodarstw domowych wystarczająca jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kWP. Taka instalacja jest bowiem w sanie w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd każdej cztero -osobowej rodziny.

Do montażu takiej instalacji na dachu domu jednorodzinnego zazwyczaj inwestor potrzebuje około 10-12 paneli. Koszt jednego panelu to wydatek rzędu kilkaset złotych i stanowi on zazwyczaj najdroższy element całej instalacji fotowoltaicznej.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Zakup wymaganej ilości paneli fotowoltaicznych to nie jedyny wydatek jaki spoczywa na każdym inwestorze, który zdecydował się na montaż w swoim gospodarstwie domowym instalacji fotowoltaicznej. Poprawne działanie każdej instalacji fotowoltaicznej, niezależnie od posiadanej mocy w dużej mierze jest także od falownika, a więc urządzenia, które to odpowiada za zamienię prądu stałego na prąd zmienny, który to ma zasilić poszczególne urządzenia domowe. Koszt zakupu falownika zazwyczaj wynosi około dwudziestu procent całej instalacji fotowoltaicznej.

Niemniej po zakupie tego urządzenia wydatki inwestora wcale się nie kończą. Kolejne, dość znaczne koszty stanowi konstrukcja mocująca, poszczególne przewody, i akcesoria. Ponadto każdy inwestor musi liczyć się z kosztami projektu oraz montażu instalacji, które to mogą wynieść nawet do piętnastu procent wydatków poniesionych na całą inwestycję.

Warto zawsze pamiętać o tym, że obecnie oferowane na rynku fotowoltaicznym systemy są zupełnie bezobsługowe, zatem ryzyko awarii jest bardzo małe. Z kolei gwarancja na panele fotowoltaiczne zazwyczaj wynosi 25 lat.

Instalacja fotowoltaiczna – korzystna inwestycja na długie lata

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu swego budynku warto zawsze wybrać produkty wysokiej jakości oferowane przez znanych i cenionych na rynku fotowoltaicznym producentów. Najtańsze oraz niesprawdzone panele czy inwertery mogą nie tylko ulec awarii po krótszym czasie, lecz także być znacznie mniej wydajne. Pojawiające się z czasem na niskiej jakości panelach pęknięcia oraz inne defekty mogą przyczynić się bowiem do wadliwego działania instalacji fotowoltaicznej.

Warto zatem zawsze wybrać produkty wysokiej jakości oraz firmę instalacyjną z doświadczeniem oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na długie lata, zatem trzeba ją wykonać dobrze oraz solidnie.