Od pewnego czasu nowoczesne systemy fotowoltaiczne i pozyskiwana dzięki temu energia ze słońca stają się coraz bardziej popularne. Do budowy każdej instalacji fotowoltaicznej niezbędne są nie tylko dobrej jakości panele słoneczne lecz także wiele dodatkowych podzespołów. Mikroinwertery fotowoltaiczne są świetną alternatywą do standardowych inwerterów. Zatem jakie są wady i zalety tych funkcjonalnych urządzeń?

W jaki sposób działają inwertery fotowoltaiczne?

Pod względem zasady działania urządzenia te stanowią standardowe przemienniki częstotliwości. Mikroinwentery zajmują się przekształcaniem prądu stałego pochodzącego z paneli słonecznych na prąd zmienny identyczny z tym, który płynie w każdej sieci elektrycznej. To za pośrednictwem tych urządzeń energia pochodząca z promieni słonecznych zyskuje postać energii, która to może być z powodzeniem użyta w każdym gospodarstwie domowym.

Warto wiedzieć o tym, że w klasycznej instalacji panele fotowoltaiczne są ze sobą połączone szeregowo i tworzą jakby jedną linię, a prąd stały produkowany przez panele jest wspólnie przemieniany na prąd zmienny przez jeden falownik. Wszystkie panele słoneczne w linii muszą działać z identyczną mocą, gdyż w przeciwnym razie każdy panel instalacji pracuje z taką mocą, z jaką pracuje najsłabsze ogniwo. W związku z tym poszczególne panele muszą być połączone ze sobą na jednej ścianie i otrzymywać taką samą ilość światła pochodzącego ze słońca. Często się zdarza, że cień przesuwający się po jednym panelu w wyraźny sposób osłabia cały szereg.

W instalacji, w której znajdują się mikroinwertery poszczególne panele fotowoltaiczne posiadają swoje własne przemienniki częstotliwości, które to połączone są równolegle. Oznacza to, że działają one niezależnie od siebie. I co istotne zacienienie jednego przemiennika nie wpływa w żaden sposób na działanie całej instalacji. I właśnie głównie z tego powodu mikroinwertery solarne znalazły powszechne zastosowanie w warunkach przejściowego zacienienia oraz w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne nie znajdują się na takiej samej powierzchni i w związku z tym nie otrzymują jednakowego nasłonecznienia. Instalacje fotowoltaiczne z mikroinwerterami – jaka jest ich cena oraz opłacalność?

Instalacje fotowoltaiczne z inwerterami – jaka jest ich cena oraz opłacalność?

Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, że instalacja fotowoltaiczna wyposażona w kilka mikroinwerterów jest znacznie droższa, niż instalacja wyposażona tylko w jeden standardowy inwerter. Często różnica może sięgać nawet do około trzech tysięcy złotych. W związku z tym rozwiązanie to nie jest polecane dla inwestorów, którym zależy na montażu taniej instalacji fotowoltaicznej. Niemniej warto pamiętać o tym, że każdy wysoki słup, drzewo czy też komin, którego cień przesuwa się po instalacji fotowoltaicznej może być ważnym powodem skłaniającym do rozważenia zakupu niezbędnych w takiej sytuacji mikroinwerterów.

Jakie są istotne zalety inwerterów fotowoltaicznych?

Urządzenia te podobnie jak wiele innych posiadają szereg istotnych wad oraz zalet. Wśród wielu istotnych zalet mikroinwerterów można z pewnością wymienić dłuższą żywotność instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli system jest wyposażony w kilka tych funkcjonalnych i praktycznych urządzeń, wówczas znacznie mniej się one nagrzewają i w związku z tym posiadają dłuższą żywotność. Ma to istotne odzwierciedlenie w lepszych warunkach gwarancji.

Kolejną ważną zaleta mikroinwerterów jest ich skalowalność. Umożliwiają one bardzo łatwe dokładanie dodatkowych paneli, czy też sprzedaż części z nich. Sytuacja jest o bardziej skomplikowana w przypadku instalacji posiadającej jeden falownik. I co więcej gdy po długoletnim użytkowaniu kilka paneli ulegnie uszkodzeniu, wówczas nowe panele fotowoltaiczne będą działać z mocą równą mocy starych paneli. Natomiast w przypadku mikroinwerterów, problem ten nie istnieje.

Jakie są istotne wady inwerterów stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych?

Wśród istotnych wad mikroinwerterów można wymienić ich wymianę. Urządzenia te są umieszczane zaraz pod panelem słonecznym. W związku z tym ich wymiana jest znacznie trudniejsza oraz o wiele droższa, niż w przypadku wymiany pojedynczego falownika. Po upływie okresu gwarancji wymiana tylko jednego mikroinwertera często mija się z celem, gdyż po niedługim czasie awarii mogą ulec kolejne. W związku z tym opłaca się wymienić wszystkie mikroinwertery za jednym razem. Warto zawsze pamiętać, że wiąże się to z dość dużym kosztem, bowiem cały zestaw jest znacznie droższy, niż zakup jednego falownika o dużej mocy.

Ponadto istnieje ryzyko wystawiania tych urządzeń na ekstremalne warunki. Są one montowane bezpośrednio pod modułami fotowoltaicznymi, przez co są narażone na trudne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, co ma duże przełożenie na żywotność tych urządzeń elektrycznych.

Mimo tych kilku istotnych wad mikroinwertery fotowoltaiczne cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. I wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nadal będą zdobywały dużą popularność, a może nawet staną się standardem. Jeżeli ich ceny z czasem się obniżą, wówczas z pewnością coraz więcej użytkowników doceni ich wyższą wydajność w warunkach przejściowego zacienienia oraz możliwość łatwego przebudowywania instalacji fotowoltaicznej.