• Biuro czynne: Pon - Pt 8.00 - 16.00

Pytania

NAJCZEŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ LEKTURY

Co to jest fotowoltaika?

Pod pozornie trudnym pojęciem fotowoltaiki (PV) kryje się prosty proces aktywnej produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Niezależność energetyczna, obniżenie rachunków i przyjazność środowisku to kluczowe powody, dla których instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne, po przechwyceniu energii promieniowania słonecznego, przesyłają ją do falownika, gdzie następnie przekształcana jest ona w energię elektryczną potrzebną do zasilania domu czy firmy. W zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, uzyskaną energię elektryczną możemy zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne i stosowane w instalacjach fotowoltaicznych panele, mimo działania zależnego od promieni słonecznych, różnią się od siebie znacząco. I tak, kolektory, za pomocą czynnika chłodzącego (zwykle glikolu), zamieniają energię z promieni świetlnych w energię cieplną, wykorzystywaną do podgrzewania wody lub wspomagania centralnego ogrzewania. Natomiast panele fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują tak zwany „efekt fotowoltaiczny”. Prąd stały pozyskany z promieniowania świetlnego przekształcany jest za sprawą inwertera bezpośrednio w prąd zmienny, używany w instalacji elektrycznej.

Czy panele słoneczne można montować na każdym rodzaju dachu?

Panele słoneczne mogą być z powodzeniem montowane na wielu rodzajach pokryć dachowych, w tym na skośnych i płaskich dachach z blachodachówki, blachy trapezowej, dachówki ceramicznej, gontu bitumicznego czy papy. Instalacji paneli na dachu pokrytym eternitem wymaga dodatkowych konsultacji. Kluczowym warunkiem efektywnej eksploatacji paneli jest bezpośrednie padanie promieni słonecznych i brak zacienienia.

Jakie znaczenie dla działania paneli ma kąt nachylenia dachu?

Za optymalny kąt nachylenia dachu uznaje się w naszej szerokości geograficznej 30-40 stopni (dla paneli ustawionych w kierunku południowym) i 15-25 stopni (dla tych ustawionych w kierunku wschód-zachód). Nie oznacza to jednak, że instalacja elektrowni słonecznej przy mniejszym lub większym nachyleniu dachu jest nieopłacalna. Różnice w uzysku energii kształtują się na poziomie kilku % i mogą być korygowane za pomocą specjalnych konstrukcji.

Gdzie starać się o dotacje lub dofinansowanie na fotowoltaikę?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to przyszłościowa, ale i kosztowna inwestycja. Osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki, mogą skorzystać z licznych programów dofinansowania. Po planowanym na koniec 2019 roku wygaszeniu Programu Prosument, większość projektów dotacji dla fotowoltaiki prowadzona będzie na szczeblu regionalnym. O wsparcie na instalację fotowoltaiczną można się ubiegać między innymi w ramach programów: Czyste Powietrze, Regionalne Programy Operacyjne (RPO) – zależy od ustaleń w danym województwie, BOCIAN – dla przedsiębiorstw oraz PROW – dla rolników.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czas montażu instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości oraz stopnia skomplikowania. W większości przypadków, na montaż instalacji zleconej przez klienta, wystarczy nam jeden dzień. Przy bardziej rozbudowanych instalacjach, w tym dla budynków komercyjnych, czas montażu może wydłużyć się do 2-3 dni roboczych. ciągu 2-3 dni roboczych. Przed oficjalnym uruchomieniem instalacji dokładnie ją sprawdzamy jej działanie.

Po jakim czasie zwróci się instalacja w odnawialne źródła energii?

Okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną zależy od kilku czynników, w tym ceny zakupu energii, całkowitych kosztów instalacji, zapotrzebowania na energię oraz finansowania zewnętrznego. Średni czas zwrotu dla instalacji 3 kW dla domu jednorodzinnego wynosi od 6 lat (przy finansowania) do 10 lat (bez dotacji). Po spłacie z inwestycji możemy korzystać z prądu praktycznie za darmo.

Czy należy czyścić panele słoneczne?

Powstające na bieżąco zabrudzenia mogą powodować straty mocy instalacji fotowoltaicznej na poziomie od 8 do nawet 15%. Regularne jej czyszczenie pozwala na utrzymanie optymalnej sprawności instalacji i zapobiega potencjalnym uszkodzeniom. Najlepszą porą roku na czyszczenie paneli słonecznych jest wiosna.

Jak czyścić panele solarne?

Wszelkie zabrudzenia na panelach solarnych należy usuwać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Czyszczenie rozgrzanych paneli może bowiem skutkować ich trwałym uszkodzeniem. Do czyszczenia nie należy używać szorstkich materiałów, które mogą rysować powierzchnie, myjek ciśnieniowych, niszczących uszczelniający silikon ani detergentów, mogących wchodzić w reakcji z materiałami, z których wykonano panele. Aby pozbyć się śniegu zalegającego na panelach, możemy odsłonić część dachu poprzez zamiatanie jego fragmentu, co spowoduje rozgrzanie paneli i dalsze topnienie śniegu.

Na ile lat wystarczają panele fotowoltaiczne?

Producenci paneli fotowoltaicznych dostępnych na rynku oferują zwykle gwarancję na sam produkt (minimum 10 lat) oraz na zachowanie ich określonej mocy (średnio 25 lat). Typowe panele fotowoltaiczne wykazują żywotność na poziomie 30 lat. Po tym czasie, ich sprawność spada do około 85%. Okres eksploatacji paneli wydłużyć można poprzez ich regularne czyszczenie oraz poddawanie niezbędnemu serwisowi.

Od czego zależy czy dostanę dofinansowanie?

Wysokość, forma oraz warunki uzyskania dotacji zależne są od programu, w ramach którego staramy się od dofinansowanie inwestycji. W Sun Energy Solutions pomagamy klientom indywidualnym, przedsiębiorcom i właścicielom gospodarstw rolnych, zainteresowanym inwestycją w fotowoltaikę, w efektywnym pozyskaniu środków na zakup i montaż paneli. Doradzamy w wyborze programu i przygotowaniu kompletnej dokumentacji.

Jakie znaczenie dla działania paneli ma kąt nachylenia dachu?

Za optymalny kąt nachylenia dachu uznaje się w naszej szerokości geograficznej 30-40 stopni (dla paneli ustawionych w kierunku południowym) i 15-25 stopni (dla tych ustawionych w kierunku wschód-zachód). Nie oznacza to jednak, że instalacja elektrowni słonecznej przy mniejszym lub większym nachyleniu dachu jest nieopłacalna. Różnice w uzysku energii kształtują się na poziomie kilku % i mogą być korygowane za pomocą specjalnych konstrukcji.

Czy można zamontować kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne na raz?

Oczywiście, istnieje możliwość jednoczesnego wykorzystywania paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych w celu maksymalnego obniżenia kosztów energii elektrycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Kolektory i panele mogą być zamontowane razem na tym samym dachu pod warunkiem możliwości technicznych, takich jak m.in. wytrzymałość dachu czy ilość miejsca na instalacje.

Czy w ramach programu "Czyste Powietrze" mogę uzyskać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne?

Tak, korzystając z programu można uzyskać częściowy zwrot kosztów poniesionych podczas montażu instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii, w skrócie OZE. Dofinansowania są przewidziane m.in. na montaż paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych.

Ulga termomodernizacyjna - co to jest i kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podatku dochodowego wydatków związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Ulga obejmuje zarówno ogniwa/panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne. Z ulgi skorzystać będą mogli wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych, którzy dokonają termomodernizacji domu.

Czy korzystając z dofinansowania w ramach programu "Mój Prąd" mogę skorzystać z innej dotacji lub ulgi?

Tak, dofinansowanie z programu Mój Prąd można połączyć z tzw. Ulgą termomodernizacyjną dzięki czemu koszt instalacji fotowoltaicznej będzie jeszcze niższy.

Więcej przydatnych informacji znajduje się w naszym poradniku inwestora.