Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej doceniane w naszym kraju. I nic w tym dziwnego, gdyż przekształcają one energię ze słońca w elektryczną, dzięki czemu można pozyskiwać darmową i nieograniczoną energię ze słońca. Aby system fotowoltaiczny działał w poprawny sposób niezbędne jest wyposażenie go w wysokiej jakości falownik fotowoltaiczny, o czym więcej opowiemy w poniższym artykule do którego lektury serdecznie wszystkich Państwa zaparaszamy.

Jak działa falownik fotowoltaiczny

Falowniki fotowoltaiczne to istotne elementy każdej instalacji fotowoltaicznej. Są one powszechnie nazywane inwerterami fotowoltaicznymi. Za ich pośrednictwem następuje przetworzenie prądu stałego dostarczanego przez ogniwa słoneczne na prąd zmienny występujący w gniadkach elektrycznych jakie mamy w domu, garażu czy też firmie albo na terenie gospodarstwa rolnego, bądź też agroturystycznego.

Najważniejszym elementem falownika fotowoltaicznego jest układ, który to przetwarza napięcie ze stałego na przemienne. Oprócz tego w skład każdego inwertera fotowoltaicznego wchodzą: układy wejściowe, do których podłączane są łańcuchy modułów fotowoltaicznych, układ sterujący i układ zabezpieczający, który to jest odpowiedzialny za wydajną oraz w pełni bezpieczną współpracę tego urządzenia z siecią.

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać

Zakup falownika fotowoltaicznego stanowi zazwyczaj około dwudziestu procent kosztów całej instalacji solarnej, zatem niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, dal którego producent zapewnia odpowiednią gwarancją oraz serwis w czasie eksploatacji. Wybierając falownik fotowoltaiczny, warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na renomę producenta oraz długość udzielanej gwarancji. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak np.:

– szybkość wyszukiwania oraz utrzymania punktu mocy maksymalnej MPP,
– sprawność falownika, zwłaszcza w sytuacji częściowego obciążenia
– zakres temperatur pracy falownika solarnego. Najlepiej wybrać takie urządzenie, które potrafi pracować w temperaturze od -25°C do +60°C
– stopień ochrony, który to powinien wynosić minimum IP65
– wysoką niezawodność falowników / inwerterów fotowoltaicznych
– łatwość oraz szybkość podczas instalacji fotowoltaicznej
– łatwą dostępność do serwisu w razie ewentualnej awarii
– łatwą kontrolę działania urządzenia poprzez zdalny monitoring
– zgodność z obowiązującymi w naszym kraju normami oraz przepisami
– dostępność dokumentacji w języku polskim oraz serwisu.

Jakie falowniki fotowoltaiczne są dostępne na rynku

Obecnie na rynku istnieje bogaty wybór falowników fotowoltaicznych. Jest to bardzo istotny element sieci elektrycznej i jest on powszechnie oferowany w wielu różnych wariantach oraz przez wielu producentów. W szerokiej ofercie na rynku fotowoltaicznym znajdują się między innymi inwertery:

– łańcuchowe oraz centralne
– trzy lub jednofazowe
– wyposażone w transformator lub bez transformatora
– oraz mikro – falowniki solarne modułowe

Ponadto poszczególne falowniki fotowoltaiczne różnią się od siebie liczbą wejść MPPT, żywotnością, ceną, okresem gwarancji oraz parametrami wydajnościowymi.

Falowniki fotowoltaiczne, zwane innaczej inwerterami

Jaki wybrać falownik fotowoltaiczny z transformatorem czy bez

Dostępne na rynku fotowoltaicznym inwertery fotowoltaiczne można podzielić na takie które posiadają transformator oraz na takie które go nie mają. Każdy falownik solarny bez wbudowanego transformatora HF, a więc wysokiej częstotliwości zapewnia izolację pomiędzy stałym napięciem wejściowym a siecią energetyczną. Konstrukcje te są wyposażone w bardziej zaawansowane układy zabezpieczeń, co w dużym stopniu wpływa na znacznie większą sprawność przetwornicy przy jednocześnie mniejszej wadze oraz wymiarach. Tego typu urządzenia są bardzo chętnie wybierane przez szeroką rzeszę inwestorów.

Falowniki fotowoltaiczne wyspowe oraz sieciowe

Każda osoba zainteresowana zakupem tego sprzętu powinna także wiedzieć, że dzieli się on także na modele nawiązujące oraz nienawiązujące połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną.

I tak na przykład decydując się na wybór falownika wyspowego, zwanego powszechnie off-grid użytkownik nie będzie miał w przyszłości możliwości oddawania nadwyżki wyprodukowanego prądu do sieci. Tego typu falownik fotowoltaiczny jest bowiem w stanie zasilać tylko i wyłącznie domowe urządzenia elektryczne, a ponadto potrafi ładować akumulatory. Zakup tego typu inwertera fotowoltaicznego jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku posiadania domku letniskowego.

Na rynku fotowoltaicznym dostępne są także falowniki fotowoltaiczne zwane „on-grid”, które to potrafią nawiązywać połączenie z wybraną siecią energetyczną, dzięki czemu każdy użytkownik może przekazywać nadwyżki produkowanej energii do sieci. Ponadto tego typu sprzęt potrafi dostosowywać napięcie instalacji fotowoltaicznej do napięcia sieciowego. Niemniej inwertery fotowoltaiczne znacznej większości producentów najczęściej niestety nie umożliwia ładowania akumulatorów czy też baterii do fotowoltaiki. W obecnych czasach zresztą jest to jeszcze stosunkowo mało ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ zakup akuulatorów wiąże się z dużym wydatkiem, niewspółmiernym do korzyści.

Falownik fotowoltaiczny a liczba posiadanych faz

Kolejnym parametrem na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru inwertera jest liczba faz. Zazwyczaj bywa tak, że modele posiadające małą moc, a więc do około 3 kW są dostępne w wersji jednofazowej.

Z kolei dla znacznie większych mocy oferowane są falowniki trójfazowe do paneli fotowoltaicznych. Istotnymi zaletami tego typu urządzeń jest znaczne ograniczanie wartości prądu oraz bardzo równomierne wprowadzanie energii do poszczególnych faz. Dzięki temu występują znacznie mniejsze wahania napięcia w sieci, co daje możliwość zastosowania przewodów o mniejszych przekrojach.

Wybór falowników czy też jak kto woli inwerterów na rynku fotowoltaicznym jest ogromny, zatem każdy zainteresowany klient może wybrać taki sprzęt, który w pełni spełni jego oczekiwania.

W ofercie firmy Sun Energy Solutions znajdą Państwo falowniki różnych producentów, a nasi specjaliści chętnie doradzą Państwu w wyborze.