Od pewnego czasu coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych marzy o posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej. Niestety, wiele osób rezygnuje z tego nowoczesnego i ekonomicznego rozwiązania, gdyż obawia się zbyt dużych kosztów instalacji paneli słonecznych i jej poszczególnych podzespołów. Co prawda nie jest to mały wydatek, ale obecnie z pomocą przychodzą różnorodne dotacje, preferencyjne, korzystne kredyty oraz subwencje.

Co to jest fotowoltaika?

System fotowoltaiczny to nowoczesne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie darmowego prądu, który to jest wytwarzany za pomocą energii pochodzącej z promieni słonecznych.

Panele fotowoltaiczne składają się z poszczególnych ogniw solarnych, które to są wyposażone w pole elektryczne. Dzięki temu promienie słoneczne są pobierane przez te panele, a w dalszej kolejności następuje konwersja fotowoltaiczna, a więc przemiana energii słonecznej w darmową energię elektryczną, którą to można z powodzeniem wykorzystywać na potrzeby własnego gospodarstwa czy też firmy.

Aby móc korzystać z prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną niezbędny jest inwerter solarny, zwany często falownikiem. Dzięki temu urządzeniu prąd stały powstały z energii słonecznej zostaje przekształcany w prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. To właśnie taki prąd znajduje się w gniazdkach elektrycznych naszych domów. Uzyskaną energię elektryczną w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej można zużywać na bieżąco lub też magazynować.

Ekologia, darmowy prąd – istotne zalety paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są zaliczane do odnawialnych źródeł energii, bowiem instalacja taka nie ingeruje w naturalne środowisko oraz nie powoduje żadnych szkód w naszej przyrodzie. Każda nowoczesna instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza szkodliwych dla naszego otoczenia substancji. Jej poszczególne ogniwa są stworzone z płytek krzemowych, które to są przeznaczone tylko i wyłącznie do pobierania promieni słonecznych, w celu wytworzenia ekologicznej energii.

Co więcej panele fotowoltaiczne charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz są bardzo wydajne. Eksploatacja tego bezobsługowego systemu nie wymaga przez wiele lat ze strony użytkownika żadnego wysiłku ani zaangażowania. Pozytywnym atutem paneli słonecznych jest również ekonomiczność. Otóż jeśli instalacja jest podłączona do sieci energetycznej, wówczas w pierwszej kolejności pobierany jest prąd wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne, a dopiero później z sieci energetycznej. W związku z tym rachunki w gospodarstwach domowych korzystających z takiego rozwiązania są naprawdę niewielkie. I co więcej, w sytuacji gdy panele wytworzą nadwyżkę prądu, wóczas użytkownik może go osprzedać do zakładu energetycznego. Wówczas to prywatne gospodarstwo otrzymuje w rozliczeniu od zakładu energetycznego odpowiednią ilość kWh darmowego prądu.

Kolejną istotną zaletą ogniw fotowoltaicznych jest różnorodność powierzchni montażowych. Panele można bez problemu zainstalować na różnorodnych dachach oraz na gruncie i przy fasadzie domu. Instalacja fotowoltaiczna ma charakter modułowy, więc w każdej chwili w razie potrzeby zwiększenia zapotrzebowania na produkcję energii można rozbudować system.

montaż paneli słonecznych na dachu domu jednorodzinnego
Monter podczas instalacji paneli słonecznych na dachu domu

Jakie są wady i niedogodności instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne podobnie jak inne instalacje nie są pozbawione drobnych wad, które to warto zawsze wziąć pod uwagę decydując się na takie rozwiązanie. Dla wielu osób istotną przeszkodą w montażu instalacji fotowoltaicznej jest jej cena. Otóż zanim inwestor zacznie cieszyć się z posiadania darmowej energii elektrycznej najpierw musi zainwestować dość pokaźną kwotę. Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej która potrafi w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców domku jednorodzinnego waha się w granicach do około dwudziestu tysięcy złotych. Znacznie wyższe są ceny większych systemów, które to potrafią wytwarzać w ciągu roku 10000 kWh. Montaż takiej instalacji wiąże się z kosztem sięgającym nawet do pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Wiele osób rezygnuje również z paneli z powodu niedogodności i ryzyka jakie niesie za sobą montaż tego systemu w tak trudnym klimacie, jaki panuje w naszym kraju. Decydując się na taką taką inwestycję, warto zawsze dokonać dokładnych obliczeń dotyczących przyszłych oszczędności związanych z zainstalowaniem systemu fotowoltaicznego.

Dofinansowania i kredyty na panele fotowoltaiczne

Popularność korzystania z odnawialnych źródeł energii rośnie z każdym rokiem. Do jej wzrostu przyczyniły się coraz bardziej powszechne dofinansowania, subwencje oraz kredyty. Bez takiego wsparcia bowiem dla wielu osób fizycznych montaż paneli fotowoltaicznych byłaby nierealny.

W 2019 roku przewidziane są znaczne środki na zrealizowanie tego celu, więc każda zainteresowana osoba może bez problemu znaleźć korzystną formę dofinansowania. Starając się o dofinansowanie do fotowoltaiki trzeba zawsze uzasadnić swoje potrzeby. Aby złożony wniosek został pozytywnie rozpatrzony musi on zapewniać eliminację zużycia nieodnawialnych źródeł energii oraz przyczyniać się w przyszłości do znacznego zredukowania emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla.

Warto wiedzieć o tym, że koordynowaniem poszczególnych programów dotyczących zielonej energii jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – NFOŚiGW.

Ponadto w naszym kraju istnieją różnorodne jednostki rozlokowane w poszczególnych województwach, które to zajmują się przydzielaniem środków finansowych na ten cel. Pieniądze uzyskane przez NFOŚiGW pochodzą z wielu źródeł. Sporą ich część przyznaje Unia Europejska. Ponadto istnieją środki krajowe, norweskie i EOG.

Wśród najpopularniejszych programów wspierających rozwój instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii można wymienić: program PROSUMENT, program BOCIAN, program Czyste Powietrze, Regionalne Programy Operacyjne, a także program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na początku tego roku pojawiła się również tzw. Ulga termomodernizacyjna, która jest skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują modernizację. Pozyskane z tych programów środki finansowe pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć koszty budowy własnej instalacji fotowoltaicznej.