Zalety fotowoltaiki

Od wielu lat, nowocześni ludzie na całym świecie doceniają niezwykłe zalety paneli słonecznych, jako główne źródło prądu w gospodarstwach domowych, rolnych, oraz dużych i małych przedsiębiorstwach. Niezależność, którą gwarantują nam własne źródła prądu, jest nieoceniona w sytuacjach kryzysowych, gdy elektrownie zawodzą, oraz brak narażania się na nagły wzrost cen energii elektrycznej. Prąd mamy zarówno w dzień, gdy świeci słońce, w pochmurne dni, w nocy i to bez przetrzymywania w domu akumulatorów, a to wszystko dzięki programowi Prosument, który umożliwia nam przechowywanie wyprodukowanej przez nasze panele fotowoltaiczne energii w sieci elektroenergetycznej naszego operatora. Tego typu rozwiązanie umożliwia nam wykorzystywanie większości wyprodukowanej energii i obniżenie rachunków za prąd nawet do 90% w skali roku.
Fotowoltaika to system w pełni przyjazny środowisku i wspierany przez Polski Rząd, dlatego właśnie mamy możliwości skorzystania z dofinansowania do 5000 PLN i odpisywania części kosztów instalacji od podatku.
Po szczegółowym przeanalizowaniu i obliczeniu realnego zwrotu z instalacji paneli fotowoltaicznych okazuje się, że następuje on już po kilku latach ich działania. Panele słoneczne działają nawet do dwudziestu pięciu lat w sposób stu procentowo bezobsługowy z gwarancją 80% sprawności, dlatego przez około dwadzieścia lat mamy prąd zupełnie za darmo. Powstało rażących mitów dotyczących kosztów instalacji, dlatego warto przyjrzeć się konkretnym wyliczeniom i samemu ocenić, czy fotowoltaika jest opłacalna.

Czy fotowoltaika na pewno się opłaca? – Kalkulator opłat

Rozważając, czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja, należy uwzględnić kilka czynników takich jak: całkowity koszt instalacji, dotacje, przysługujące nam ulgi i nasze obecne rachunki za prąd. Decydując się na zainstalowanie paneli słonecznych, warto pamiętać o wsparciu rządu i dofinansowaniach, które znacznie obniżają nasze koszty i przyspieszają zwrot inwestycji. Aktualny program rządowy o nazwie „Mój Prąd” umożliwia otrzymanie dofinansowania nawet do 5 000 PLN brutto. Można dodatkowo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która upoważnia nas do odpisania od podatku części kosztów instalacji, czyli od 18 – 32% kosztów instalacji.

panele słoneczne

Kalkulator opłat na konkretnym przykładzie.
Biorąc pod uwagę, że całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej wyniesie 25 000 PLN brutto, oraz otrzymamy dofinansowanie 5 000 PLN brutto z programu „Mój Prąd”, mamy do zapłacenia 20 000 PLN brutto.
Od tej kwoty należy jeszcze odjąć zwrot, jaki otrzymamy po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej, czyli ok. 3 600 PLN brutto. 20 000 PLN minus 3 600 PLN daje nam rzeczywisty koszt całej instalacji, czyli 16 400 PLN brutto.
W przeciętnym gospodarstwie domowym dla rodziny czteroosobowej miesięczne opłaty za prąd wynoszą od około dwustu, do trzystu złotych. Przy rachunkach rzędu dwustu złotych za miesiąc, całkowity zwrot z zainstalowania fotowoltaiki następuje po niecałych siedmiu latach używania paneli fotowoltaicznych, natomiast przy rachunkach rzędu trzystu złotych na miesiąc, całkowity zwrot jest już po czterech i pół roku.

Gdy prowadzimy gospodarstwo rolnicze, mamy firmę usługową, albo restaurację, miesięczne opłaty za prąd są rzędu 500 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. W tego typu przypadkach zwrot inwestycji jest po dwóch latach używania instalacji, a gdy rachunki za prąd są rzędu tysiąca złotych rocznie, to zwrot pojawia się po roku.

Warto uświadomić sobie, że jeśli instalujemy dobrej jakości panele słoneczne, ich żywotność trwa do dwudziestu pięciu lat, co oznacza, że po upływie czasu, gdy czekamy na zwrot z inwestycji prąd mamy zupełnie za darmo. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to, że przez około dwadzieścia lat nie płacimy za prąd ani złotówki. Przy rachunkach rzędu 300 złotych za miesiąc oznacza to, że skoro nie musimy niczego inwestować w panele przez dwadzieścia lat, tylko po prostu z nich korzystamy, oszczędzamy 3600 złotych rocznie, czyli 72 000 złotych przez dwadzieścia lat. Jeśli zainstalujemy nasze pierwsze panele, mając trzydzieści lat, po trzydziestym piątym roku życia, aż do pięćdziesiątego piątego roku życia mamy prąd za darmo. Wówczas instalujemy kolejne panele fotowoltaiczne i proces się powtarza.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Analiza danych we wszystkich możliwych przypadkach potwierdza, że TAK. Są opłacalne, pomagają nam zaoszczędzić parędziesiąt tysięcy złotych, proekologiczne, ciche, ładne, nowoczesne, a co najważniejsze skuteczne i niezawodne. Instalacja paneli słonecznych to mądra inwestycja, z której mamy realne zyski finansowe, ale też dbamy o naszą planetę, zdrowie swoje i przyszłych pokoleń.